نقد و بررسی بازی Dying Light
نویسنده admin در تاریخ ۲۷ بهمن, ۱۳۹۳ در ساعت ۰۷:۵۵ قبل از ظهر | دسته‌بندی شده در بازی اکشن، بازی ترسناک، بازی کامپیوتری، مقاله ها، نقد و بررسی و داستان بازی | با ۰ نظر

شاید شما هم بعد از دیدن یکی از این فیلم و سریال های با موضوع زامبی به این قضیه فکر کرده باشید که اگر واقعا روزی این موجودات واقعی شوند چه باید کرد ؟ اگر روزی ویروس و بیماری باعث شود تا انسان ها تبدیل به زامبی شوند انوقت چه باید کرد ؟ موضوع زامبی ها و زامبی شدن جزو موضوعات مورد علاقه ای است که باعث شده تا به امروز فیلم و سریال و بازی های مختلفی با این موضوع ساخته شود. یکی از استودیوهای بازی که به این موضوع علاقه دارد و تا امروز بازی هایی با موضوع زامبی ها ساخته ، استودیو TechLand است پیشتر بازی Dead Island  را با موضوع زامبی ساخته بود و در حال حاضر هم Dying Light آخرین بازی ساخته شده توسط این کمپانی بازی سازی با محوریت موضوع زامبی هاست .

Dying Light-4

بازی Dying Light در شهری به نام Harran  اتفاق می افتد . ویروسی ناشناخته در این شهر باعث شده تا تعداد زیادی از مردم تبدیل به زامبی شوند. در این بازی نقش بازماندگان را داریم بازماندگانی که از کمک های ارسال گروه های امداد استفاده می کنند تا زنده بمانند . شاید گروهی دیگر نیز مثل ما در Harran برای زنده ماندن تلاش می کنند و شاید تنها بازمانده های این شهر باشیم.

در این بازی شما نقش کایل کرین ( Kyle Crane )‌ را دارید کایل یک مامور عالی رتبه است که وظیفه دارد در شهر ماموریت هایی را انجام دهد از جمله ماموریت های کایل پیدا کردن شخصی به نام غدیر سلیمان ( Kadir Suleiman  ) می باشد. همچنین وظیفه دارید تا علت این ویروس ناشناخته را پیدا کرده و بازماندگان را نجات دهید .

Untitled-11

 در کل داستان بازی نحوه زنده ماندن مردمان Harran و حس مسئولیت پذیری و همدلی ماموری را نشان می دهد که برای نجات آن ها وارد شهر شده است. در ابتدا داستان بازی شاید شما را زیاد به چالش نکشد ولی در طول بازی به جذابیت آن افزوده می شود و شما کشش بیشتری برای ادامه و انجام بازی خواهید داشت . همچنین بازی به صورت جالبی روایت می شود ، اگر عنوان Metro Last Light را به یاد داشته باشید در هنگام بارگزاری بازی شخصیت داستان یک مروری بر  اتفاقات رخ داده انجام می داد حال این بخش در Dying Light نیز گنجانده شده است و کرین نیز در حد دو خط از وقایع رخ داده  و جدیدترین اتفاقات می گوید.

Dying Light-3

بازی در یک محیط دنیای باز رخ می دهد پس باید انتظار یک گیم پلی خوب و سرگرم کننده داشته باشیم. در نگاه اول DL این سرگرمی را بوجود آورده است ولی ضعف های کوچکی نیز به همراه دارد. در شهر Harran خانه های متعدد بزرگ و کوچکی قرار دارد و این امر باعث شده است تا شاهد حرکات پارکور در این عنوان باشیم. شما می توانید به راحتی از ستون های برق، ساختمان ها  و … بالا بروید و همانند سری بازی های Assassins Creed کل مسیر را با پرش از این پشت بام به پشت بام دیگر سپری کنید. همچنین می توانید از طریق کوچه ها و خیابان ها و عبور از بین توده ای وسیعی زامبی به محل مد نظر خودتون برسید. در AC شخصیت بازی می توانست در ارتفاعات با پریدن در محل مورد نظر زنده بماند و یا مخفی شود. یک سیستم شبیه به سیستم گفته شده نیز در Dying Light وجود دارد. در پایین ساختمان های بلند کیسه های آشغال گرد هم آمده اند و با پریدن بر روی آن ها زنده خواهید ماند و آسیب نخواهید دید.

در سیستم پارکور بازی تنها ضعفی که وجود دارد نحوه گرفتن لبه ساختمان ها و یا واگن های قطار و … می باشد. البته این ضعف بسته به نوع پریدن شما رخ خواهد داد و هنگام گرفتن لبه واگن توسط  کرین دست وی وارد بدنه واگن می شود و به صورت باگ به نمایش در می آید.  در طول بازی می توانید با استفاده از اشیا نظیر چکش، تبر، چاقو و … زامبی ها را از بین ببرید. این وسایل را می توانید در طول بازی از طریق گشت و گذار در محیط بدست بیاورید و یا از طریق Shop موجود در بازی آن ها را خریداری کنید. حال که حرف از سلاح های بازی شد بگذارید یکی دیگر از عوامل عذاب آور بازی را بازگو کنم. در طول بازی در اوایل به هیچ وجه اسلحه هایی نظیر M4، کلت و … را پیدا نخواهید کرد. مگر اینکه دست خاصی و با یک چکش به میان سایر بازمانده ها بروید، آن ها را بکشید و اسلحه هایشان را بردارید. همچنین نوع مبارزه با سایرین سخت تر و طولانی تر از مبارزه با یک زامبی قدرتمند می باشد. بله درست حدس زدید دشمنان شما فقط زامبی ها نیستند. در این شهر هرکس فکر نجاد خودش است.

Dying Light-2

زمانی که مهمات توسط امداد فرستاده می شود نقطه ای از Mini Map به شکل مهمات در خواهد‌ آمد، حال هر گروهی که زودتر به آنجا رسیده و مهمات را بردارد شانس زنده ماندن خواهد داشت. همچنین در طول مراحل نیز مجبورید با بازماندگان Harran نیز مبارزه کنید و آن ها را بکشید. سیستم Crafting بازی به خوبی طراحی شده است. می توانید در طول بازی با استفاده از ابزار هایی که بدست میاورید برای خود Medkit درست کنید و یا اسلحه های خود را ترمیم کنید. همانند قبل می توانید آیتم های مورد نیاز خود را یا از Shop بازی خریداری کنید و یا در محیط به دنبال آن ها بگردید. نحوه پول در آوردن در DL  بدین نحو است که با گشتن جسد زامبی ها و یا انسان ها می توانید پول بدست بیاورید و یا با انجام مراحل فرعی اصلی نیز مقداری پول دریافت خواهید کرد. اگر جز آن دسته از فرادی هستید که علاقه ای به Craft کردن ندارند می توانید به راحتی آیتم هایی که بدست می آورید را فروخته و اسلحه های بهتری را خریداری کنید.   یکی از قابلیت های جالب بازی این است که مدام در طول دویدن و یا راه رفتن می توانید پشت سر خود را نگاه کنید.

برای مثال یکی از زامبی های دیوانه در حال تعقیب کردن شما است و می خواهید جدای از Mini Map محل دقیق وی را ببینید می توانید به راحتی پشت سر خود را نگاه کرده و وی را پیدا کنید. نگران جلو نباشید زیرا در این هنگام بازی به صورت صحنه آهسته در خواهد آمد. حال یکی دیگر از نقاط ضعف و یا به عبارتی باگ بازی بررسی کنیم. فرض کنید زامبی ها در دنبال کردن شما هستند و از یک پله به پایین می پرید. حال زامبی هایی هنگام پایین آمدن در بعضی مواقع پس از برخورد به زمین دست و پای آن ها مدام به چپ و راست تکان خواهد خورد.

سیستم بروزرسانی بازی نیز از سه بخش Agility، Survivor و Power تشکیل شده است. بخش Power مربوط به مبارزات شما با زامبی ها و سایر افراد می باشد، از این رو با کشتن آن ها XP شما در این بخش افزایش پیدا خواهد کرد. بخش Agility مربوط به حرکات پارکور شما است. هرچقدر در طول جست و جو های خود از این حرکات استفاده کنید در این بهش XP بیشتری دریافت خواهید کرد. بخش Survivor نیز یک حالت کلی در بازیست با گرفتن XP در بخش های قبلی و همچنین گذراندن مراحل و Craft کردن و بروزرسانی اسلحه های خود می توانید XP های مربوط به این بخش را بدست بیاورید. در آخر با LVL UP شدن در هر بخش یک سری پوینت بدست خواهید آورد و با استفاده از آن ها می توانید قابلیت های جدیدی را برای خود آزاد کنید. برای مثال در بخش Power UP  می توانید قابلیت مخصوص به پرتاب چاقو را آزاد کنید و با پرتاب کردن چاقو سر زامبی ها را هدف بگیرید.

Dying Light-1

 سیستم شب و روز بازی نیز زیبایی خاصی را به دنیای Dying Light  داده است. در شب تعداد زامبی ها بیشتر خواهند بود همچنین گونه ای از زامبی ها هستند که فقط شب ها وارد شهر خواهند شد و در  صورت پیدا کردن شما بدانید که مردنتان حتمی است. از این رو در بازی Safe House هایی نیز موجود است که می توانید شب را استراحت کنید. همچنین با آزاد کردن Safe House های بیشتر نیز می توانید شب ها هم به گشت و گذار بپردازید و در صورت بحرانی شدن وضعیت شما به نزدیک ترین Safe House رفته و بخوابید ! حال لذت واقعی زمانی بوجود میاد که با ۳ تن از دوستان خود به صورت Co-Op به بازی کردن بپردازید. عنوان Dying Light بی شک یکی از بهترین عناوینی است که با دوستان خود می توانید آن را تجربه کنید. می توانید هر کدام به صورت جداگانه در سطح شهر بگردید و زامبی ها را نابود کنید و مراحل پشت سر بگذارید و یا با یکدیگر در کنار هم یکی پس از دیگری مراحل را مامل کنید.

لازم به ذکر است که گیم پلی بازی بدون مراحل فرعی و گشتن محیط بین ۱۲-۱۴ ساعت شما را سرگرم خواهد کرد. شاید تعدا مراحل فرعی بازی کم باشد و یا تنوع خاصی در آن ها وجود نداشته باشد ولی قطعا جذابیت های خاص خود را دارا می باشند. مراحل اصلی نیز جذابی های خود را دارد و هیچگاه در انجام آن ها خسته نخواهید شد. همچنین یک حالت جالب دیگر در بازی وجود دارد به نام Be The Zombie نیز وجود دارد. در این مد می توانید در نقش یک زامبی ظاهر شوید و سایر بازیکنان در بازی را از بین ببرید و امتیاز کسب کنید. به لطف Chrome Engine 6 شاهد گرافیکی قوی و درخور نسل هشت هستیم. با وارد شدن به دنیای Harran اولین چیزی که چشم شما را خواهد گرفت، طراحی منحصر به فرد و فیزیک عالی بازیست. چشم انداز های زیبا، افکت های تصویری فوق العاده از ویژگی های این بازی هستند. حال کمی دیگر از خوبی های گرافیک بازی بگویم.

Untitled-11

در طول شب اگر وارد محیط هایی شوید که روشنایی آن ها زیاد از حد است چشمتان اذیت خواهد شد و یا در محیط شهر نزدیک اتومبیلی شوید که در حال سوختن است. این اذیت شدن را به خوبی مشاهده خواهید کرد. همچنین هنگامی که زامبی ها به شما حمله می کنند و نوار سلامت شما از ی حدی کمتر می شود قطره های خون از صفحه نمایش شما به پایین چکه خواهد کرد. به عبارتی شاهد خونریزی صورت شخصیت بازی خواهیم بود. همچنین همانطور که از بازی انتظار می رود شاهد خشونت بالایی در بازی هستیم. به راحتی با چند کمبو می توانید سر زامبی ها را از بدنشان جدا کنید. و یا با حمله کردن به گروهی از زامبی ها دریای از خون بوجود بیاورید.

در طول بازی شما با انواع و اقسام زامبی ها سروکار خواهید داشت زامبی های سریع و وحشی که هیجان بازی را برای شما زیاد می کنند.

موزیک و صداگذاری بازی نیز در نوع خود جالب کار شده است. در طول بازی شاهد دیالوگ های دوستانه و طعنه آمیز میان چند شخصیت بازی هستیم و کرین که شخصیتی نسبتا عصبی دارد کامل آن را از روی دیالوگ ها تشخیص داد. در شب محل زامبی ها را از صدای آن ها می توانید تشخیص دهید. صدای اسلحه ها نیز در نوع خود جالب می باشد. در کنار صداگذاری های بازی موسیقی منو و داخل بازی نیز خوب نواخته شده است. در لوکیشن های احساسی و حساس موزیک متناسب با همون حس نواخته خواهد شد.

در نهایت می توان Dying Light را یک تجربه خوب در نسل هشتم دانست و ما پیشنهاد می کنیم برای اینکه از این بازی لذت بیشتری ببرید Dying Light را با دوستانتان بازی کنید .

درباره - هدف ما رضایت شما گیمر های عزیز است ...

دیدگاه خود را بیان کنید

XHTML: شما می‌توانید از این تگ‌ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*